29-30 października i 1 listopada na cmentarzach w Żorach oraz w sąsiednich miejscowościach wolontariusze przeprowadzili zbiórkę na rzecz żorskiego Hospicjum im. Jana Pawła II.

Kwesta „Zapalmy Płomyk Nadziei” to największa i najstarsza zbiórka pieniężna prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II”. W tym roku udział wzięło w niej 305 wolontariuszy (o 21 więcej niż przed rokiem), którzy ubrani w specjalne kamizelki i identyfikatory kwestowali na 11 cmentarzach naszego regionu – w Żorach, Suszcu, Rudziczce, Kryrach, Pawłowicach i Golasowicach. Swoją gotowość do udziału w akcji wyraziły osoby w każdym wieku – głównie młodzież szkolna i rodziny. Co ciekawe, najmłodszy z wolontariuszy – Kamilka miała zaledwie 9 miesięcy!

W ciągu trzech dni udało się zebrać 47.982,59 zł i 7,30 euro. – Składam ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w akcję – dla wolontariuszy i dla darczyńców, którzy wsparli nasze Stowarzyszenie. Środki pozyskane podczas kwesty zostaną przeznaczone na prowadzenie oddziału opieki paliatywnej. Sfinansowane zostanie z nich wyżywienie, opieka nad pacjentem i media – wylicza Dorota Domańska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II”.

Dla hospicjum akcja „Zapalmy Płomyk Nadziei” to nie tylko kwesta, ale i czas duchowej promocji ruchu hospicyjnego oraz opieki paliatywnej. – To okazja, by przypomnieć, iż zarówno zdrowi, jak i chorzy kroczą wspólną drogą oraz uświadomić, że może przyjść w życiu człowieka zdrowego taki moment, w którym sam stanie się chorym, pacjentem, człowiekiem potrzebującym pomocy – mówi.

Przypomnijmy, na co dzień Hospicjum im. Jana Pawła II otacza bezpłatną opieką osoby chore terminalnie na nowotwory w ramach hospicjum stacjonarnego (od 2011 roku) i domowego (od 2003 roku).

Wyniki zbiórek w poszczególnych miejscowościach:

– Żory – 33.166,42 zł,

– Suszec – 8.077,76 zł,

– Rudziczka – 1.245,28 zł,

– Kryry – 1.808,83 zł,

– Pawłowice – 1.778,43 zł,

– Golasowice – 1.905,87 zł.

Ponadto zebrano 7,30€.