Zrób coś dla siebie i innych! Zostań hospicyjnym wolontariuszem.

Opieka paliatywno-hospicyjna realizowana jest przez wykwalifikowany zespół pracowników medycznych, których wspiera nieoceniony zespół wolontariuszy. Wolontariat w naszym Hospicjum to możliwość poznania ciekawych ludzi, pomocy drugiemu człowiekowi oraz zdobycia nowych doświadczeń w obszarze opieki hospicyjnej.

Wolontariusz może podjąć współpracę z nami na zasadach:

 • wspierania pracy hospicjum domowego,
 • wspierania pracy hospicjum stacjonarnego,
 • wspierania idei hospicyjnej,
 • wspierania pracy Stowarzyszenia.

Zrozumieć hospicjum…

Hospicjum to dom, a nie szpital! Choć bardzo często kojarzone jest z miejscem, gdzie się umiera… To miejsce, w którym się żyje! Hospicjum podkreśla wartość życia ludzkiego, niezależnie od kondycji człowieka: każdy z nas żyje!

Zanim spotkasz się z chorym…

Towarzyszenie choremu to najtrudniejsze wyzwanie, przed jakim stanąć może wolontariusz hospicyjny. Opiekuje się osobą, której życie nieuchronnie zmierza do końca. Wspieranie jej wymaga odpowiedniego psychicznego przygotowania, umiejętności rozmowy. Pacjent wielokrotnie zadaje sam sobie i wolontariuszowi najtrudniejsze pytania o sens życia, choroby, nie umie pogodzić się z sytuacją.

Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie oraz potwierdzenie predyspozycji wolontariusza do tego typu pomocy. Zanim więc podejmiesz się tej wyjątkowej pracy bezpośrednio z chorymi, odbędziesz specjalny kurs przygotowawczy. Nasi wykwalifikowani pracownicy wprowadzą Cię w pracę i zagadnienia opieki paliatywnej.

Dla kogo wolontariat?

 • dla osób w każdym wieku,
 • dla osób nastawionych na pomoc innym,
 • dla osób empatycznych, życzliwych, zadowolonych z życia, pełnych optymizmu,
 • dla osób, które gotowe są do przyjęcia trudnych zadań i obowiązków związanych z opieką nad osobami ciężko chorymi.

Jak rozpocząć przygodę z wolontariatem?

Od zgłoszenia się w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II” w Żorach przy ul. Promiennej 4! Zabierz ponadto ze sobą:

 • świadomość własnych umiejętności i predyspozycji,
 • chęć zaofiarowania swojego czasu,
 • świadomość konieczności bycia odpowiedzialnym (nawet jeśli jest to tylko zaniesienie gdzieś koperty!).

Koordynator wolontariatu: Dorota Marzęda

tel. (+48) 660 745 844, e-mail wolontariat@hospicjumzory.pl

Wolontariat szkolny

WSPÓŁPRACA PLACÓWEK OŚWIATOWYCH

Z ŻORSKIM HOSPICJUM W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

Szanowni Państwo!

Pragniemy z całego serca podziękować za pomoc i wsparcie, jakiego od wielu lat od Was doświadczamy. W tym roku również serdecznie zapraszamy do współpracy przy realizacji projektów: XVII edycji Pól Nadziei”, akcji „Listy do M” oraz „Dnia Tumbo”, dzięki którym możemy obdarować i zapewnić odrobinę uśmiechu dzieciom osieroconym, a także do corocznej listopadowej kwesty w ramach akcji „Zapalmy Płomyk Nadziei”. Środki finansowe oraz dary pozyskane dzięki Państwa zaangażowaniu stanowią ogromne wsparcie dla naszych pacjentów i ich rodzin. Mamy nadzieję, iż pomoc i dobro, jakie od Was otrzymujemy powraca do Was, a młodzi ludzie uczą się wrażliwości na cierpienie i potrzeby drugiego człowieka.

Szczegółowy program planowanych działań:

XVII „Pola Nadziei”

3 października 2019 r. (czwartek) o godz. 9:00 – Miejskie sadzenie żonkili

Spotykamy się w Hospicjum na wspólnym sadzeniu cebulek żonkili. Istnieje możliwość zorganizowania  w tym dniu spotkania i pogadanki o hospicjum oraz zwiedzenia placówki. Zgłoszenia przyjmuje biuro wolontariatu do końca września.

Rozpoczynamy wydawanie skarbonek i koszulek wolontariuszy do wykorzystania przy zbiórkach organizowanych na terenie Państwa placówek, a także ulotek dotyczących możliwości przekazania 1 % na rzecz naszego Stowarzyszenia.

Szkolne Pola Nadziei

Każda placówka oświatowa może założyć żonkilowe pole na własnym terenie. Zapotrzebowanie na sadzonki należy zgłaszać w biurze wolontariatu do końca września.

10 czerwca 2020 r.  (środa) – XVII „Marsz Nadziei” oraz uroczysta gala kończąca tegoroczne obchody

godz. 08.45 – zbiórka przed budynkiem hospicjum

godz. 09:00. – przemarsz ulicami miasta do Domu Kultury na ul. Dolne Przedmieście 1

godz. 10.15 -11.15 – Gala XVII „Pól Nadziei”

17 czerwca 2020 r. (środa) godz. 14.00 – spotkanie podsumowujące dla koordynatorów – zakończenie kwest, akcji i zbiórek na rzecz Hospicjum. Prosimy o zwrot pobranych skarbonek i koszulek.

Konkursy

W ranach XVII „Pól Nadziei” zapraszamy wszystkie szkoły i przedszkola do udziału w konkursach z nagrodami. W tym roku prosimy o przygotowanie uczniów i wychowanków do konkursu muzycznego     pt. „Muzyka, która niesie radość i nadzieję”, w ramach którego jedna osoba bądź grupa wykonawców będzie mogła wykonać utwór wokalny bądź instrumentalny wpisujący się w temat konkursu. Placówki dokonują wstępnej weryfikacji wykonawców we własnym zakresie i przedstawiają do konkursu jednego wykonawcę/grupa wykonawców do 30 kwietnia 2020 r.

14 maja 2020 r. (czwartek) o godz. 16.00 na auli naszego hospicjum odbędą się przesłuchania finalistów przed jury konkursu.

Wybrani wykonawcy wystąpią 10 czerwca 2020 r. podczas gali XVII Marszu Nadziei. Zarówno finaliści  jak i zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody.

Kategorie wiekowe w konkursie:

 1. Podopieczni przedszkoli
 2. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych
 3. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych
 4. Uczniowie szkół ponadpodstawowych

„Zapalmy Płomyk Nadziei” 2019

1 października 2019 r. – rusza nabór wolontariuszy na kwestę cmentarną 1-3 listopada. W tym roku odbywać się on będzie drogą elektroniczną poprzez stronę www.zoryhospicjum.pl na której dokonujemy rejestracji wolontariusza oraz wybieramy miejsce i czas kwesty.

„Listy do M”

Zakup prezentu dla wybranego dziecka osieroconego – zgłoszenia do końca listopada 2019 r.

Zbiórka zdrowych przekąsek (suszone owoce, orzechy itp.) dla dzieci osieroconych – początek grudnia oraz Dzień Dziecka.

Dzieci pierwszokomunijne dzielą się czekoladkami z dziećmi osieroconymi – maj 2020 r.

 XVI kampania społeczna „Hospicjum to też życie”

23 października 2019 r. scena MOK godz. 17.00 koncert charytatywny „Głosy dla hospicjum”, w ramach którego wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Kameralna Cmerata Nova z Olzy (Państwo otrzymacie od nas plakaty dot. wydarzenia z prośbą o nagłośnienie wydarzenia).

21 listopada 2019r. (czwartek) Dzień Tumbo – dzień solidarności z Dziećmi i Młodzieżą w żałobie. Zachęcamy do zorganizowania na terenie Państwa placówki wydarzenia edukacyjno-charytatywnego.  Od nas otrzymacie Państwo przewodnik z opisem proponowanego przebiegu tego wydarzenia wraz z scenariuszami zajęć edukacyjnych oraz opisem części charytatywnej.

Proponowane zbiórki i akcje charytatywne

Zbiórka nakrętek – zebrane nakrętki można przekazywać do naszego hospicjum.

Uwaga konkurs!

Ogłaszamy konkurs dla wszystkich szkół i przedszkoli na wykonanie najfajniejszego pojemnika do zbiórki plastikowych nakrętek. Zdjęcia wykonanych pojemników, ustawionych na terenie Państwa placówki prosimy wysyłać do 31 marca 2020 r. na adres www.wolontariat@hospicjumzory.pl  Wśród wykonanych prac jury wyłoni trzy najlepsze i nagrodzi ich autorów. Regulamin konkursu w załączeniu.

Kwesty na terenie szkoły (np. podczas zebrań z rodzicami, jarmarków przedświątecznych)

Rozdawanie cebulek żonkili, papierowych żonkili, a także zniczy (do odbioru w hospicjum po uprzednim kontakcie telefonicznym)

Kiermasz przedmiotów wykonanych przez pacjentów placówki – nasi pacjenci podczas zajęć terapii zajęciowej wykonują ręcznie wiele pięknych rzeczy. Możemy przekazać je Państwu do udostępnienia podczas kiermaszu zorganizowanego w Państwa placówce. Zapotrzebowanie na rękodzieło należy zgłosić z min. miesięcznym wyprzedzeniem.

Przygotowanie kartek świątecznych (bez życzeń) lub drobnych upominków dla podopiecznych naszego hospicjum z okazji Świąt.

Kartki z pozytywnym przesłaniem lub drobne upominki dla pacjentów z okazji Światowego Dnia Chorego – do końca stycznia 2020 r.

Pomoc przy kolportażu ulotek promujących akcję 1% podatku na rzecz hospicjum – styczeń-kwiecień 2020 r.

Rozwieszenie banneru reklamowego promującego akcję 1% i opiekę hospicyjną – styczeń-kwiecień 2020 r.

Prace porządkowe w ogrodzie lub na terenie hospicjum – przez cały rok

Zajęcia edukacyjne o hospicjum i wolontariacie

Dzień Żonkila” to spotkanie i krótka prelekcja w przedszkolach i w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych lub na terenie naszego hospicjum. W programie zajęć: bajka, prezentacja połączona z pogadanką i zajęcia plastyczne (przedszkola), film i prezentacja (szkoły).

Placówki chętne na przeprowadzenie lekcji prosimy o zgłaszanie zainteresowania odbyciem zajęć i ustalenie terminu spotkania w biurze wolontariatu.

Spotkanie-pogadanka z wolontariuszem medycznym

Istnieje możliwość zorganizowania spotkania i rozmowy z doświadczonym wolontariuszem medycznym pracującym w naszym hospicjum. Spotkanie połączone z krótką wizytą na oddziale naszego hospicjum.

Numer zbiórki publicznej obowiązujący w tym roku szkolnym: 2019/3665/OR (szczegółowe informacje na portalu www.zbiorki.gov.pl).


Prosimy o przesyłanie wiadomości i zdjęć z organizowanych wydarzeń. Da nam to możliwość umieszczenia informacji o nich na stronie hospicjum. Adres mailowy: wolontariat@hospicjumzory.pl.


Puszki, które Państwo przynoszą do hospicjum są rozliczane przez komisję – raz w tygodniu. Informacje o wyniku zbiórki dostarczamy do skrytek pocztowych w Urzędzie Miasta Żory lub wysyłamy pocztą do przedszkoli i szkół spoza Żor.


Jesteśmy na Facebooku: https://www.facebook.com/WolontariatHospicjumImJanaPawlaIi

… i na Instagramie: https://www.instagram.com/hospicjumzory/


Koordynator wolontariatu: Dorota Marzęda

tel. 660 745 844 / e-mail: wolontariat@hospicjumzory.pl


Biuro Wolontariatu jest czynne:

Poniedziałki: 8:00 – 12.00

Wtorki: 8:00 – 12:00

Środy: 13:00 – 17:00

Czwartki: 8:00 – 12.00

Piątki: 13:00 – 17:00


Wprowadziliśmy nowy formularz wolontariusza.

Można go pobrać z naszej strony internetowej:

http://hospicjumzory.pl/wprowadzilismy-nowy-formularz-wolontariusza/

 

Poznaj bliższej nasze Hospicjum