Zrób coś dla siebie i innych! Zostań hospicyjnym wolontariuszem.

Opieka paliatywno-hospicyjna realizowana jest przez wykwalifikowany zespół pracowników medycznych, których wspiera nieoceniony zespół wolontariuszy. Wolontariat w naszym Hospicjum to możliwość poznania ciekawych ludzi, pomocy drugiemu człowiekowi oraz zdobycia nowych doświadczeń w obszarze opieki hospicyjnej.

Wolontariusz może podjąć współpracę z nami na zasadach:

 • wspierania pracy hospicjum domowego,
 • wspierania pracy hospicjum stacjonarnego,
 • wspierania idei hospicyjnej,
 • wspierania pracy Stowarzyszenia.

Zrozumieć hospicjum…

Hospicjum to dom, a nie szpital! Choć bardzo często kojarzone jest z miejscem, gdzie się umiera… To miejsce, w którym się żyje! Hospicjum podkreśla wartość życia ludzkiego, niezależnie od kondycji człowieka: każdy z nas żyje!

Zanim spotkasz się z chorym…

Towarzyszenie choremu to najtrudniejsze wyzwanie, przed jakim stanąć może wolontariusz hospicyjny. Opiekuje się osobą, której życie nieuchronnie zmierza do końca. Wspieranie jej wymaga odpowiedniego psychicznego przygotowania, umiejętności rozmowy. Pacjent wielokrotnie zadaje sam sobie i wolontariuszowi najtrudniejsze pytania o sens życia, choroby, nie umie pogodzić się z sytuacją.

Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie oraz potwierdzenie predyspozycji wolontariusza do tego typu pomocy. Zanim więc podejmiesz się tej wyjątkowej pracy bezpośrednio z chorymi, odbędziesz specjalny kurs przygotowawczy. Nasi wykwalifikowani pracownicy wprowadzą Cię w pracę i zagadnienia opieki paliatywnej.

Dla kogo wolontariat?

 • dla osób w każdym wieku,
 • dla osób nastawionych na pomoc innym,
 • dla osób empatycznych, życzliwych, zadowolonych z życia, pełnych optymizmu,
 • dla osób, które gotowe są do przyjęcia trudnych zadań i obowiązków związanych z opieką nad osobami ciężko chorymi.

Jak rozpocząć przygodę z wolontariatem?

Od zgłoszenia się w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II” w Żorach przy ul. Promiennej 4! Zabierz ponadto ze sobą:

 • świadomość własnych umiejętności i predyspozycji,
 • chęć zaofiarowania swojego czasu,
 • świadomość konieczności bycia odpowiedzialnym (nawet jeśli jest to tylko zaniesienie gdzieś koperty!).

Koordynator wolontariatu: Dorota Marzęda

tel. (+48) 660 745 844, e-mail wolontariat@hospicjumzory.pl

Wolontariat szkolny

WSPÓŁPRACA PLACÓWEK OŚWIATOWYCH Z ŻORSKIM HOSPICJUM W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

Szanowni Państwo!

Jak co roku zwracamy się do Was – koordynatorów i wolontariuszy – prosząc o wsparcie działań hospicyjnego wolontariatu. Dzięki Wam prężnie działa akcyjny wolontariat, poprzez który pozyskujemy środki na prowadzenie naszej działalności! To dzięki Waszemu zaangażowaniu i wsparciu możemy otaczać fachową opieką naszych pacjentów, a także podarować odrobinę uśmiechu dzieciom osieroconym. Dziękując za dotychczasowe wsparcie, ponownie zachęcamy do współpracy przy realizacji projektów: XX edycji Pól Nadziei, akcji „Listy do M, kwesty cmentarnej w ramach akcji „Zapalmy Płomyk Nadziei” i wielu innych.

Szczegółowy program planowanych działań:

XX Pola Nadziei

21 września 2022 r. (środa) godz.15.30 – spotkanie koordynatorów szkolnych na auli hospicyjnej.

5 października 2022 r. (środa) o godz. 13.30 – Miejskie sadzenie żonkili.

►Spotykamy się przed budynkiem Hospicjum na wspólnym sadzeniu cebulek żonkili. Prosimy o zgłoszenie chętnych do przygotowania krótkiego programu artystycznego na to wydarzenie.

►Rozpoczynamy wydawanie skarbonek i koszulek dla wolontariuszy, do wykorzystania przy zbiórkach organizowanych na terenie Państwa placówek, a także ulotek dotyczących możliwości przekazania 1 % na rzecz naszego Stowarzyszenia.

Szkolne Pola Nadziei

Każda placówka oświatowa może założyć żonkilowe pole na własnym terenie z otrzymanych od nas sadzonek.

►Zapotrzebowanie na cebulki należy zgłaszać do końca września drogą mailową na adres:  wolontariat@hospicjumzory.pl 

14 czerwca 2023 r. (środa) godz. 13.30 XX Marsz Nadziei oraz uroczysta gala kończąca tegoroczne obchody Pól Nadziei:

godz. 13.15 – zbiórka przed budynkiem Hospicjum

godz. 13.30 – rusza przemarsz ulicami miasta do Domu Kultury na ul. Dolne Przedmieście 1

godz. 14.30 -15.30 – Gala XX Pól Nadziei

21 czerwca 2023 r. (środa) godz. 14.30 – spotkanie podsumowujące dla koordynatorów – zakończenie kwest, akcji i zbiórek na rzecz Hospicjum. Prosimy o zwrot pobranych skarbonek i koszulek.

XIX kampania społeczna „Hospicjum to też życie”

W ramach kampanii w październiku organizowany jest Dzień Tumbo – dzień solidarności z Dziećmi i Młodzieżą w żałobie. Zachęcamy do zorganizowania na terenie Państwa placówki wydarzenia edukacyjno-charytatywnego. Od nas otrzymacie Państwo przewodnik z opisem proponowanego przebiegu tego wydarzenia wraz z scenariuszami zajęć edukacyjnych.

 „Zapalmy Płomyk Nadziei”2022

3 października 2022 r. rusza nabór wolontariuszy na kwestę cmentarną, która zostanie przeprowadzona w dniach 30.10 – 31.10 oraz 1.11 (niedziela – poniedziałek – wtorek). Kwesta 30.10 odbędzie się tylko wtedy, gdy będą chętni wolontariusze. Zgłoszenia wolontariuszy oraz koordynatorów lokalnych będą odbywać się poprzez email: wolontariat@hospicjumzory.pl lub telefonicznie tel. 660 745 844 w godzinach pracy biura wolontariatu. Zapraszamy do zapisów!

„Listy do M”

►Zakup prezentu „od św. Mikołaja” dla wybranego dziecka osieroconego – zgłoszenia do końca listopada 2022 r. u koordynatora akcji

►Zbiórka zdrowych przekąsek (suszone owoce, orzechy itp.) dla dzieci osieroconych – początek grudnia oraz na Dzień Dziecka.

V Charytatywny Bieg Nadziei

Na maj 2023 r. (konkretną datę podamy w późniejszym terminie) planujemy organizację V Charytatywnego Biegu Nadziei. Do jego organizacji potrzebni będą wolontariusze m. in. do obsługi stoiska z ciastem                           i z rękodziełem, do malowania twarzy dzieciom oraz do dmuchania balonów, a także około 20 osób do pilnowania porządku na trasie biegu. Osoby chętne do pomocy organizacyjnej mogą zgłaszać się telefonicznie lub poprzez e-mail do połowy kwietnia 2023 r.

Proponowane zbiórki i akcje charytatywne

►Zbiórka nakrętek – zebrane nakrętki można przekazywać do naszego Hospicjum.

►Kwesty na terenie szkoły (np. podczas zebrań z rodzicami, jarmarków przedświątecznych)

►Rozdawanie cebulek żonkili, papierowych żonkili, a także zniczy (do odbioru w hospicjum po uprzednim kontakcie telefonicznym)

►Kiermasz przedmiotów wykonanych przez pacjentów placówki – nasi pacjenci podczas zajęć terapii zajęciowej wykonują ręcznie wiele pięknych rzeczy. Możemy przekazać je Państwu do udostępnienia podczas kiermaszu zorganizowanego w Państwa placówce. Zapotrzebowanie na rękodzieło należy zgłosić z min. miesięcznym wyprzedzeniem.

►Przygotowanie kartek świątecznych (bez życzeń) lub drobnych upominków dla podopiecznych naszego Hospicjum z okazji Świąt.

►Kartki z pozytywnym przesłaniem lub drobne upominki dla pacjentów z okazji Światowego Dnia Chorego – do końca stycznia 2023 r.

►Rozwieszenie baneru reklamowego promującego akcję 1% i opiekę hospicyjną – styczeń-kwiecień 2023 r.

Rozdawanie ulotek zachęcających do przekazania na rzecz hospicjum 1 %

►Prace porządkowe w ogrodzie lub na terenie Hospicjum! – duże zapotrzebowanie przez cały rok

Zajęcia edukacyjne o hospicjum i wolontariacie

Dzień Żonkila” to spotkanie i krótka prelekcja w przedszkolach i w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych lub na terenie naszego Hospicjum. W programie zajęć: bajka, prezentacja połączona z pogadanką i zajęcia plastyczne (przedszkola), film i prezentacja (szkoły).

Placówki chętne na przeprowadzenie lekcji prosimy o zgłaszanie zainteresowania odbyciem zajęć i ustalenie terminu spotkania w biurze wolontariatu.

Spotkanie-pogadanka z wolontariuszem medycznym

Istnieje możliwość zorganizowania spotkania i rozmowy z doświadczonym wolontariuszem medycznym pracującym w naszym Hospicjum. Spotkanie połączone z krótką wizytą na oddziale hospicyjnym.


Prosimy o przesyłanie wiadomości i zdjęć z organizowanych wydarzeń. Da nam to możliwość umieszczenia informacji o nich na stronie hospicjum oraz na naszym FB. Adres mailowy: wolontariat@hospicjumzory.pl


Puszki, które Państwo przynoszą do hospicjum są rozliczane przez komisję – raz w tygodniu. Informacje o wyniku zbiórki dostarczamy do skrytek pocztowych w Urzędzie Miasta Żory lub wysyłamy pocztą do przedszkoli i szkół spoza Żor.


Jesteśmy na Facebooku: https://www.facebook.com/HospicjumImJanaPawlaIi

… i na Instagramie: https://www.instagram.com/hospicjumzory/


Koordynator wolontariatu: Dorota Marzęda

tel. 660 745 844 / e-mail: wolontariat@hospicjumzory.pl


Biuro Wolontariatu jest czynne od poniedziałku do czwartku:

Poniedziałki: 8:00 – 13.00

Wtorki: 8:00 – 13:00

Środy: 12:00 – 17:00

Czwartki: 8:00 – 13.00


Wprowadziliśmy nowy formularz wolontariusza.

Można go pobrać z naszej strony internetowej:

http://hospicjumzory.pl/wprowadzilismy-nowy-formularz-wolontariusza/