Zrób coś dla siebie i innych! Zostań hospicyjnym wolontariuszem.

Opieka paliatywno-hospicyjna realizowana jest przez wykwalifikowany zespół pracowników medycznych, których wspiera nieoceniony zespół wolontariuszy. Wolontariat w naszym Hospicjum to możliwość poznania ciekawych ludzi, pomocy drugiemu człowiekowi oraz zdobycia nowych doświadczeń w obszarze opieki hospicyjnej.

Wolontariusz może podjąć współpracę z nami na zasadach:

 • wspierania pracy hospicjum domowego,
 • wspierania pracy hospicjum stacjonarnego,
 • wspierania idei hospicyjnej,
 • wspierania pracy Stowarzyszenia.

Zrozumieć hospicjum…

Hospicjum to dom, a nie szpital! Choć bardzo często kojarzone jest z miejscem, gdzie się umiera… To miejsce, w którym się żyje! Hospicjum podkreśla wartość życia ludzkiego, niezależnie od kondycji człowieka: każdy z nas żyje!

Zanim spotkasz się z chorym…

Towarzyszenie choremu to najtrudniejsze wyzwanie, przed jakim stanąć może wolontariusz hospicyjny. Opiekuje się osobą, której życie nieuchronnie zmierza do końca. Wspieranie jej wymaga odpowiedniego psychicznego przygotowania, umiejętności rozmowy. Pacjent wielokrotnie zadaje sam sobie i wolontariuszowi najtrudniejsze pytania o sens życia, choroby, nie umie pogodzić się z sytuacją.

Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie oraz potwierdzenie predyspozycji wolontariusza do tego typu pomocy. Zanim więc podejmiesz się tej wyjątkowej pracy bezpośrednio z chorymi, odbędziesz specjalny kurs przygotowawczy. Nasi wykwalifikowani pracownicy wprowadzą Cię w pracę i zagadnienia opieki paliatywnej.

Dla kogo wolontariat?

 • dla osób w każdym wieku,
 • dla osób nastawionych na pomoc innym,
 • dla osób empatycznych, życzliwych, zadowolonych z życia, pełnych optymizmu,
 • dla osób, które gotowe są do przyjęcia trudnych zadań i obowiązków związanych z opieką nad osobami ciężko chorymi.

Jak rozpocząć przygodę z wolontariatem?

Od zgłoszenia się w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II” w Żorach przy ul. Promiennej 4! Zabierz ponadto ze sobą:

 • świadomość własnych umiejętności i predyspozycji,
 • chęć zaofiarowania swojego czasu,
 • świadomość konieczności bycia odpowiedzialnym (nawet jeśli jest to tylko zaniesienie gdzieś koperty!).

Koordynator wolontariatu: Dorota Marzęda

tel. (+48) 660 745 844, e-mail wolontariat@hospicjumzory.pl

Wolontariat szkolny

WSPÓŁPRACA PLACÓWEK OŚWIATOWYCH

Z ŻORSKIM HOSPICJUM W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

Szanowni Państwo!

Z całego serca dziękujemy za wsparcie, to materialne i niematerialne, jakie od wielu lat od Was otrzymujemy. W dużej mierze to dzięki Wam możemy otaczać fachową opieką pacjentów Hospicjum stacjonarnego i domowego, a także podarować odrobinę uśmiechu i radości dzieciom osieroconym. Dlatego, jak co roku zachęcamy serdecznie do współpracy przy realizacji projektów: XVIII edycji Pól Nadziei”, akcji „Listy do M, a także do corocznej listopadowej kwesty w ramach akcji „Zapalmy Płomyk Nadziei”.

Szczegółowy program planowanych działań:

XVIII „Pola Nadziei”

23 września 2020 r. (środa) godz.14.30 – spotkanie koordynatorów szkolnych na auli hospicyjnej

9 października 2020 r. (piątek) o godz. 9.00 – sadzenie żonkili z Kołem Wolontariatu ZS nr 3 w Żorach.

W tym roku spotykamy się w Hospicjum przy sadzeniu żonkili z uczniami zrzeszonymi w Kole Wolontariatu działającym przy ZS nr 3 w Żorach.

Kontynuujemy  też wydawanie skarbonek i koszulek wolontariuszy do wykorzystania przy zbiórkach organizowanych na terenie Państwa placówek, a także ulotek dotyczących możliwości przekazania 1 % oraz końcówki zarobku na rzecz naszego Stowarzyszenia.

Szkolne Pola Nadziei

Każda placówka oświatowa może założyć żonkilowe pole na własnym terenie. Zapotrzebowanie na sadzonki należy zgłaszać w biurze wolontariatu do końca września.

2 czerwca 2021 r. (środa) godz. 9.00 XVIII „Marsz Nadziei” oraz uroczysta gala kończąca tegoroczne obchody PN:

godz. 08.45 – zbiórka przed budynkiem Hospicjum

godz. 09:00. – przemarsz ulicami miasta do Domu Kultury na ul. Dolne Przedmieście 1

godz. 10.15 -11.15 – Gala XVIII „Pól Nadziei”

9 czerwca 2021 r. (środa) godz. 14.00 – spotkanie podsumowujące dla koordynatorów – zakończenie kwest, akcji i zbiórek na rzecz Hospicjum. Prosimy o zwrot pobranych skarbonek i koszulek.

Konkursy

W ranach XVIII „Pól Nadziei” zapraszamy wszystkie szkoły i przedszkola do udziału w konkursach z nagrodami. W tym roku ponawiamy ubiegłoroczne pomysły i prosimy o przygotowanie uczniów i wychowanków do konkursu muzycznego pt. „Muzyka, która niesie radość i nadzieję”, w ramach którego jedna osoba bądź grupa wykonawców będzie mogła wykonać utwór wokalny bądź instrumentalny wpisujący się w temat konkursu. Placówki dokonują wstępnej weryfikacji wykonawców we własnym zakresie i przedstawiają do konkursu jednego wykonawcę/grupę wykonawców do 30 kwietnia 2021 r.

12 maja 2021 r. (środa) o godz. 16.00 na auli naszego Hospicjum odbędą się przesłuchania finalistów przed jury konkursu.

Wybrani wykonawcy wystąpią 2 czerwca 2021 r. podczas gali XVIII Marszu Nadziei. Zarówno finaliści i zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody.

Kategorie wiekowe w konkursie:

 • Podopieczni przedszkoli
 • Uczniowie klas I-III szkół podstawowych
 • Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych
 • Uczniowie szkół ponadpodstawowych

III Dzień Otwarty połączony z Festynem Rodzinnym

16 maja 2021 r. (niedziela) w ogrodzie hospicyjnym od godz. 14.00 do godz. 19.00. Zapraszamy uczniów do zaprezentowania się przed zebraną publicznością w występie muzycznym lub tanecznym.

III Charytatywny Bieg Nadziei

Kwiecień 2020 r. (konkretną datę podamy w późniejszym terminie) o godz. 10.00 w Parku Cegielnia w Żorach na dystansie 5 km pobiegnie 250 zawodników. Potrzebni będą wolontariusze do obsługi stoiska z ciastem i z rękodziełem, osoby do malowania twarzy dzieciom oraz do dmuchania balonów, a także około 20 osób do pilnowania porządku na trasie biegu.

„Zapalmy Płomyk Nadziei” 2020

1 października 2020 r. – rusza nabór wolontariuszy na kwestę cmentarną. W tym roku odbędzie się ona w dniach 31 października – 1 listopada 2020 r. (sobota-niedziela). Zgłoszenia chętnych oraz koordynatorów lokalnych będą odbywać się poprzez email: wolontariat@hospicjumzory.pl lub telefonicznie tel. 660 745 844

„Listy do M”

Zakup prezentu „od św. Mikołaja” dla wybranego dziecka osieroconego – zgłoszenia do końca listopada 2020 r.

Zbiórka zdrowych przekąsek (suszone owoce, orzechy itp.) dla dzieci osieroconych – początek grudnia oraz na Dzień Dziecka.

Dzieci pierwszokomunijne dzielą się czekoladkami z dziećmi osieroconymi – maj 2021 r.

 XVII kampania społeczna „Hospicjum to też życie”

W ramach kampanii w październiku organizowany jest koncert charytatywny „Głosy dla hospicjum” a także Dzień Tumbo – dzień solidarności z Dziećmi i Młodzieżą w żałobie. Zachęcamy do zorganizowania na terenie Państwa placówki wydarzenia edukacyjno-charytatywnego. Od nas otrzymacie Państwo przewodnik z opisem proponowanego przebiegu tego wydarzenia wraz z scenariuszami zajęć edukacyjnych oraz opisem części charytatywnej.

Proponowane zbiórki i akcje charytatywne

Zbiórka nakrętek – zebrane nakrętki można przekazywać do naszego Hospicjum.

Konkurs z nagrodami

Ogłaszamy konkurs dla wszystkich szkół i przedszkoli na wykonanie najfajniejszego pojemnika do zbiórki plastikowych nakrętek. Zdjęcia wykonanych pojemników, ustawionych na terenie Państwa placówki prosimy wysyłać do 31 marca 2021 r. na adres www.wolontariat@hospicjumzory.pl  Wśród wykonanych prac jury wyłoni trzy najlepsze i nagrodzi ich autorów.

Kwesty na terenie szkoły (np. podczas zebrań z rodzicami, jarmarków przedświątecznych)

Rozdawanie cebulek żonkili, papierowych żonkili, a także zniczy (do odbioru w hospicjum po uprzednim kontakcie telefonicznym)

Kiermasz przedmiotów wykonanych przez pacjentów placówki – nasi pacjenci podczas zajęć terapii zajęciowej wykonują ręcznie wiele pięknych rzeczy. Możemy przekazać je Państwu do udostępnienia podczas kiermaszu zorganizowanego w Państwa placówce. Zapotrzebowanie na rękodzieło należy zgłosić z min. miesięcznym wyprzedzeniem.

Przygotowanie kartek świątecznych (bez życzeń) lub drobnych upominków dla podopiecznych naszego Hospicjum z okazji Świąt.

Kartki z pozytywnym przesłaniem lub drobne upominki dla pacjentów z okazji Światowego Dnia Chorego – do końca stycznia 2021 r.

Pomoc przy kolportażu ulotek promujących akcję 1% podatku na rzecz hospicjum – styczeń-kwiecień 2021 r.

Rozwieszenie banneru reklamowego promującego akcję 1% i opiekę hospicyjną – styczeń-kwiecień 2021 r.

Prace porządkowe w ogrodzie lub na terenie Hospicjum – przez cały rok

Zajęcia edukacyjne o hospicjum i wolontariacie

Dzień Żonkila” to spotkanie i krótka prelekcja w przedszkolach i w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych lub na terenie naszego hospicjum. W programie zajęć: bajka, prezentacja połączona z pogadanką i zajęcia plastyczne (przedszkola), film i prezentacja (szkoły).

Placówki chętne na przeprowadzenie lekcji prosimy o zgłaszanie zainteresowania odbyciem zajęć i ustalenie terminu spotkania w biurze wolontariatu.

Spotkanie-pogadanka z wolontariuszem medycznym

Istnieje możliwość zorganizowania spotkania i rozmowy z doświadczonym wolontariuszem medycznym pracującym w naszym hospicjum. Spotkanie połączone z krótką wizytą na oddziale naszego hospicjum.

Numer zbiórki publicznej obowiązujący w tym roku szkolnym: 2020/2068/OR (szczegółowe informacje na portalu www.zbiorki.gov.pl).

UWAGA!

Ze względu na panującą w kraju sytuację epidemiologiczną, wymienione w powyższym Programie wydarzenia mogą nie dojść do skutku lub odbyć się w innym terminie, o czym będziemy Państwa informować z odpowiednim wyprzedzeniem. Liczymy w tej mierze na Państwa wyrozumiałość.


Prosimy o przesyłanie wiadomości i zdjęć z organizowanych wydarzeń. Da nam to możliwość umieszczenia informacji o nich na stronie hospicjum oraz na naszym FB. Adres mailowy: wolontariat@hospicjumzory.pl


Puszki, które Państwo przynoszą do hospicjum są rozliczane przez komisję – raz w tygodniu. Informacje o wyniku zbiórki dostarczamy do skrytek pocztowych w Urzędzie Miasta Żory lub wysyłamy pocztą do przedszkoli i szkół spoza Żor.


Jesteśmy na Facebooku: https://www.facebook.com/HospicjumImJanaPawlaIi

… i na Instagramie: https://www.instagram.com/hospicjumzory/


Koordynator wolontariatu: Dorota Marzęda

tel. 660 745 844 / e-mail: wolontariat@hospicjumzory.pl


Biuro Wolontariatu jest czynne od poniedziałku do czwartku:

Poniedziałki: 8:00 – 13.00

Wtorki: 8:00 – 13:00

Środy: 12:00 – 17:00

Czwartki: 8:00 – 13.00


Wprowadziliśmy nowy formularz wolontariusza.

Można go pobrać z naszej strony internetowej:

http://hospicjumzory.pl/wprowadzilismy-nowy-formularz-wolontariusza/