„Pola Nadziei” to kampania, której symbolem jest żonkil – żółty kwiat nadziei, który jest wyrazem solidarności z chorymi na raka.

Kampania „Pola Nadziei” odbywa się każdego roku w dwóch częściach: jesienią (w okolicach 2 soboty października w dniu Międzynarodowej Opieki Hospicyjnej) sadzimy cebulki żonkili – to one właśnie tworzą Pola Nadziei, a wiosną, gdy zaczynają kwitnąć, rozpoczyna się druga część akcji, która obejmuje m.in. kwesty na rzecz osób chorych na raka oraz koncerty charytatywne. Wielkim zakończeniem tej akcji jest czerwcowy „Marsz Nadziei”, który stanowi wyraz solidarności i wsparcia dla idei opieki hospicyjnej. W marszu tym co roku biorą udział pracownicy, wolontariusze, przyjaciele Hospicjum oraz ludzie dobrej woli.

Pomysł zasadzenia żonkilowych „Pól Nadziei” narodził się w Edynburgu wśród członków brytyjskiej organizacji Maria Curie Cancer Care. W Polsce został on zainicjowany w 1997 roku przez krakowskie Hospicjum św. Łazarza, z czasem do akcji włączyły się inne hospicja – w tym również Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II” w Żorach.

Żonkilowe pola mają przypomnieć, że życie ziemskie osób chorych – choć czasami już krótkie – jest życiem w pełni, tak jak każdego z nas. Taki jest cel przyświecający powstającym na całym świecie Hospicjom. Dostrzec wartość życia ludzkiego w każdym człowieku, szczególnie w chorych zbliżających się do kresu swych dni.