WSPÓŁPRACA PLACÓWEK OŚWIATOWYCH Z ŻORSKIM HOSPICJUM
W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

8 października br. już po raz dwunasty rozpoczynamy realizację Międzynarodowego Programu ?Pola Nadziei?. Dodatkowo, jesienią włączymy się w ogólnopolską kampanię ?Hospicjum To Też Życie?, a wiosną będziemy zbierać ?Kilometry Dobra?.

Wierzymy, że tego typu działania otwierają młodego człowieka na dobro. Niosą one również realną pomoc terminalnie chorym.

W ramach wspólnych działań proponujemy:

8 października 2015, godz. 10:30 ? miejskie sadzenie żonkili w ogrodzie hospicjum.

Sadzenie cebulek jest częścią programu Pola Nadziei. Żonkil jest wyrazem naszej solidarności z terminalnie chorymi. Wiosną, gdy kwiaty zakwitną, odbywa się druga część programu.

Uwaga! Przy okazji sadzenia żonkili istnieje możliwość zorganizowania pogadanki o hospicjum i zwiedzenia placówki!

Szkolne Pola Nadziei zakładane są we własnym zakresie przez zainteresowane placówki oświatowe. Placówki mogą również kwestować i rozprowadzać cebulki żonkili wśród uczniów i rodziców.

Październik-luty ? tworzenie papierowych żonkili, które będą rozdawane podczas niedziel hospicyjnych w marcu i kwietniu. Sposób dowolny ? bibuła, origami, itp.

Październik-listopad ? możliwość zrobienia kartek świątecznych, które zostaną wysłane przez hospicjum, oraz przygotowania drobnych upominków świątecznych dla podopiecznych. Kartki (bez życzeń) można dostarczyć do centrum wolontariatu do 27 listopada, upominki dla pacjentów ? do 10 grudnia.

15 października ? rusza nabór wolontariuszy na kwestę cmentarną ?Zapalmy Płomyk Nadziei?. Szczegóły w e-mailu. Przed 1 listopada br. można również zorganizować kwestę wśród uczniów i rodziców i rozdawać znicze (do odbioru w hospicjum po uprzednim kontakcie telefonicznym).

Październik-kwiecień ? propozycje zorganizowania w przedszkolach ?Dnia Żonkila?, który zakończy wspólna akcja na żorskim Rynku pt. ?Żorskie przedszkolaki pomagają hospicjum?. Placówki chętne o przeprowadzenie zajęć prosimy o wcześniejsze ustalenie terminu.

Październik-kwiecień ? szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne tworzą krótkie filmy (2-3 minuty, forma dowolna ? lip dub, reportaż, teledysk itp.) pt. ?Żonkilowa szkoła ? to my!?. Filmy zostaną zaprezentowane w mediach oraz podczas finału XIII Pól Nadziei (maj 2016 r.). Dla najlepszych ? niespodzianka!

Listopad ? ogłoszenie konkursu plastycznego ?Żółty żonkil symbolem nadziei? dla podopiecznych przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych. Ruszy także konkurs literacki ?Historia z żonkilem w tle? dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Szczegóły w regulaminach konkursów. Składanie prac do 10 kwietnia. Plakaty konkursowe oraz regulaminy zostaną przesłane drogą elektroniczną.

7 grudnia (godz. 17:00) ? spotkanie/warsztaty dla młodzieży w auli hospicjum pt. ?Wolontariat ? świadomy wybór?.

Styczeń-marzec ? możliwość przygotowania kartek wielkanocnych (do 4 marca) oraz drobnych upominków wielkanocnych dla podopiecznych hospicjum (do 11 marca).

Marzec-maj ? wiosenna część programu Pola Nadziei (występy charytatywne, kwesty).

25 maja 2016 (środa przed Bożym Ciałem) ? szkoły zapraszamy do udziału w corocznym ?Marszu Nadziei.? Wymarsz spod hospicjum nastąpi o godz. 11:15. Zakończenie przygotowuje p. Anna Strzoda i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żorach.

10 czerwca 2016 ? zakończenie kwest, akcji i zbiórek na rzecz hospicjum. Prosimy o zwrot pobranych skarbonek i koszulek.

Centrum Wolontariatu podejmuje również inne działania na rzecz hospicjum przy współpracy z wieloma osobami. Są to między innymi:

Październik ? koncert charytatywny w ramach XII Ogólnopolskiej Kampanii ?Hospicjum to też życie? poświęconej dzieciom osieroconym.

Październik-czerwiec ? zbiórka plastikowych nakrętek. Plakaty zostaną rozesłane drogą elektroniczną.

31 października ? 1 listopada ? kwesta ?Zapalmy Płomyk Nadziei? na cmentarzach. Chętni mogą również przeprowadzić kwestę w nowych miejscowościach. Potrzebny jednak koordynator, który całość zorganizuje.

Listopad 2015 ? debata na temat dzieci osieroconych.

Styczeń-Kwiecień 2016 ? rozliczanie PIT-ów.

Luty-Czerwiec ? wydarzenia w ramach akcji ?Kilometry Dobra? ? m.in. sztafeta rolkarska w Parku Cegielnia.

Maj/czerwiec ? Festiwal Kołocza Swojskiego w nowej odsłonie.

Informacje o tych wydarzeniach będziemy przesyłać Państwu na bieżąco drogą mailową. Zachęcamy do przekazywania ich uczniom oraz ich rodzicom.

Zachęcamy Państwa także do innych działań na rzecz hospicjum w ramach Waszych placówek oświatowych. Może to być pieczenie ciasta, tworzenie drobnego rękodzieła i rozprowadzanie wytworzonych rzeczy za datek na rzecz hospicjum w ramach świątecznych kiermaszów. Wiemy, że wyobraźnia koordynatorów i uczniów jest nieograniczona.

Prosimy o przesyłanie wiadomości i zdjęć z organizowanych wydarzeń. Da nam to możliwość umieszczenia informacji o nich na stronie hospicjum. Adres mailowy: wolontariat@hospicjumzory.pl

Puszki, które Państwo przynoszą do hospicjum są rozliczane przez komisję ? raz w tygodniu. Informacje o wyniku zbiórki wysyłamy do szkół.

Jeżeli są Państwo zainteresowani wizytą osoby z hospicjum w swojej szkole w celu przeprowadzenia zajęć na temat wolontariatu, prosimy o kontakt z Centrum Wolontariatu.

Zapraszamy do śledzenia naszego FanPage?a w portalu Facebook. Można zachęcić do tego również uczniów:

Koordynator wolontariatu: Wioleta Kurzydem
tel. 660 745 844 / e-mail: wolontariat@hospicjumzory.pl

Centrum wolontariatu jest czynne:

Poniedziałki: 16:00 ? 19:00
Wtorki: 10:00 ? 14:00
Środy: 15:00 ? 19:00
Czwartki: 10:00 ? 14:00
Piątki: 15:00 ? 19:00

W każdy poniedziałek, w ramach Dnia Otwartego Centrum Wolontariatu,
w godz. 16.00-19.00 zapraszamy do rozmowy na temat możliwości pomagania w hospicjum.