14 września w auli hospicyjnej spotkaliśmy się z koordynatorami przedszkolnymi i szkolnymi, którzy w tym roku będą odpowiadać za współpracę z naszym Stowarzyszeniem. Nauczyciele otrzymali także z hospicjum cebulki żonkili, które zasadzą w szkolnych ogródkach. Dziękujemy za obecność!
WSPÓŁPRACA PLACÓWEK OŚWIATOWYCH Z ŻORSKIM HOSPICJUM
W ROKU SZKOLNYM 2017/2018
4 października już po raz piętnasty rozpoczniemy realizację Międzynarodowego Programu „Pola Nadziei” w Żorach.
Po raz kolejny włączymy się również w ogólnopolską akcję „Hospicjum to też Życie”.
Nie tylko my – hospicjum, ale i Państwo wraz z placówkami oświatowymi.
Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca pomaga otwierać młodych ludzi na dobro i uczy ich wrażliwości.
Niesie ona również realną pomoc terminalnie chorym pozostającym pod opieką naszego Stowarzyszenia
– w ramach hospicjum domowego i stacjonarnego.
W ramach wspólnych działań proponujemy:
30 września 2017, godz. 15:00-19:00 – Piknik Rodzinny w ogrodzie hospicjum (15:00-18:00), koncerty w auli hospicjum (17:30-19:00).
2 października 2017 – rusza nabór wolontariuszy na kwestę cmentarną „Zapalmy Płomyk Nadziei 2017”. Szczegóły wyślemy drogą elektroniczną. Termin kwesty: 1 listopada – kwesta w regionie, 2 listopada – żorskie cmentarze przy ul. Komunalnej i ul. Smutnej (wystawiamy usprawiedliwienia dla uczniów).
4 października 2017, godz. 11:00 – miejskie sadzenie żonkili w ogrodzie hospicjum. O godz. 11:00 rozpocznie się program artystyczny (aula hospicyjna), a następnie przejdziemy do ogrodu. Sadzenie cebulek jest częścią programu „Pola Nadziei”, a kwiat żonkila jest wyrazem naszej solidarności z terminalnie chorymi.
Szkolne Pola Nadziei zakładane są we własnym zakresie przez zainteresowane placówki oświatowe. Uwaga! Przy okazji sadzenia żonkili istnieje możliwość zorganizowania pogadanki o hospicjum i zwiedzenia placówki! Liczba miejsc ograniczona.
4 października 2017 – ogłoszenie konkursu plastycznego „Zaprojektuj logo XV Pól Nadziei” dla podopiecznych przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Szczegóły w regulaminie. Składanie prac do 10 stycznia 2018.
27 października 2017, godz. 19:30 – koncert charytatywny w ramach „Hospicjum to też Życie” i akcji „Głosy dla hospicjum” (aula hospicjum).
24 listopada 2017, godz. 16:30 – dzień profilaktyki zdrowotnej (prelekcje i dyskusja) – aula hospicjum.
Styczeń 2018 – ogłoszenie konkursu plastycznego „Zaprojektuj żonkilowy brelok” dla podopiecznych przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych (klasy I-III). Ruszy także III edycja konkursu literackiego „Historia z żonkilem w tle” dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Szczegóły w regulaminach konkursów. Składanie prac do 18 kwietnia 2018. Plakaty konkursowe oraz regulaminy zostaną przesłane drogą elektroniczną.
Marzec-maj – wiosenna część programu Pola Nadziei (występy i koncerty charytatywne, kwesty). Informacje podamy w styczniu/lutym.
30 maja 2018 – szkoły zapraszamy do udziału w XV „Marszu Nadziei”. Wymarsz sprzed hospicjum do Domu Kultury nastąpi o godz. 11:00.
8 czerwca 2018 – zakończenie kwest, akcji i zbiórek na rzecz hospicjum. Prosimy o zwrot pobranych skarbonek i koszulek.
Zajęcia edukacyjne o hospicjum i wolontariacie
Grudzień-maj – zachęcamy do zorganizowania „Dnia Żonkila” w przedszkolach i prelekcji w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia prowadzimy we wtorki lub czwartki. Placówki chętne na przeprowadzenie zajęć prosimy o wcześniejsze ustalenie terminu. W programie zajęć: bajka, prezentacja połączona z pogadanką i zajęcia plastyczne (przedszkola), film i prezentacja (szkoły).
Na zajęcia można również przyjść do hospicjum. Zapraszamy także grupy chętne do wykonania prac porządkowych (placówka, ogród hospicjum).
Jak wesprzeć hospicjum na terenie przedszkola i szkoły?
Zachęcamy Państwa do podejmowania różnych działań na rzecz hospicjum na terenie placówek oświatowych. Może to być pieczenie ciasta, tworzenie rękodzieła i rozprowadzanie wytworzonych rzeczy za datek na rzecz hospicjum w ramach świątecznych kiermaszów. Minione lata pokazały, że wyobraźnia koordynatorów i uczniów jest nieograniczona!
Udostępniamy koszulki wolontariuszy oraz skarbony na kwesty. Numer zbiórki publicznej obowiązujący w tym roku szkolnym: 2017/3553/OR (szczegółowe informacje na portalu www.zbiorki.gov.pl).
Akcje krótkie:
Październik – kwesty na terenie szkoły (np. podczas zebrań z rodzicami) – rozdawanie cebulek żonkili lub zniczy (do odbioru w hospicjum po uprzednim kontakcie telefonicznym).
Październik-luty – tworzenie papierowych żonkili, które będą rozdawane podczas niedziel hospicyjnych. Sposób dowolny – bibuła, origami, itp.
Listopad – możliwość zrobienia kartek świątecznych (bez życzeń) oraz przygotowania drobnych upominków dla podopiecznych. Kartki i upominki dla pacjentów można dostarczyć do centrum wolontariatu do 30 listopada.
Listopad – zbiórka słodyczy dla dzieci osieroconych. Możliwość wzięcia udziału w akcji „Listy do M.” – zakup prezentu dla wybranego dziecka. Chętne placówki prosimy o wcześniejsze zgłoszenie!
Styczeń – możliwość zrobienia kartek z pozytywnym przesłaniem lub drobnych upominków dla pacjentów z okazji Światowego Dnia Chorego.
Styczeń-Kwiecień – rozliczanie PIT-ów w siedzibie hospicjum. Wolontariusze mogą zaangażować się w rozdawanie ulotek promujących akcję 1% podatku. Szukamy również miejsc na powieszenie banerów reklamowych promujących akcję 1% i opiekę hospicyjną!
Luty-marzec – możliwość przygotowania kartek wielkanocnych oraz drobnych upominków dla podopiecznych hospicjum (do 9 marca).
Maj – dzieci pierwszokomunijne dzielą się czekoladkami i można przeprowadzić zbiórkę słodyczy dla dzieci osieroconych. Chętne placówki prosimy o wcześniejsze zgłoszenie!
Akcje całoroczne:
Październik-czerwiec – zbiórka plastikowych nakrętek.
Październik-czerwiec – zbiórka herbat, kaw, cukru, mleka UHT, ciastek.
Październik-czerwiec – akcja „Poduszka dla pacjenta hospicjum” (zbiórka „jaśków” i poduszek o wym. 70×80 cm, które mogą być prane w pralkach). Chętne placówki prosimy o wcześniejsze zgłoszenie!
Prosimy o przesyłanie wiadomości i zdjęć z organizowanych wydarzeń. Da nam to możliwość umieszczenia informacji o nich na stronie hospicjum. Adres mailowy: wolontariat@hospicjumzory.pl.
Puszki, które Państwo przynoszą do hospicjum są rozliczane przez komisję – raz w tygodniu. Informacje o wyniku zbiórki dostarczamy do skrytek pocztowych w Urzędzie Miasta Żory lub wysyłamy pocztą do przedszkoli i szkół spoza Żor.
Jesteśmy na Facebooku: https://www.facebook.com/WolontariatHospicjumImJanaPawlaIi
… i na Instagramie: https://www.instagram.com/hospicjumzory/
Koordynator wolontariatu: Wioleta Kurzydem
tel. 660 745 844 / e-mail: wolontariat@hospicjumzory.pl
Biuro Wolontariatu jest czynne:
Poniedziałki: 12:00 – 18:00
Wtorki: 8:00 – 14:00
Środy: 12:00 – 18:00
Czwartki: 8:00 – 14:00
Piątki: 12:00 – 18:00
Wprowadziliśmy nowy formularz wolontariusza.
Można go pobrać z naszej strony internetowej:
http://hospicjumzory.pl/wprowadzilismy-nowy-formularz-wolontariusza/