Wolontariat medyczny skupia osoby, które będą najbliżej pacjentów w różnych chwilach ich życia w których zmagają się z chorobą – zarówno tych bardzo trudnych jak i tych radosnych. Ta posługa wymaga dużej empatii, delikatności, poufności, wrażliwości, szacunku dal godności drugiego człowieka ale równocześnie siły i odporności. Praca wolontariusza to przede wszystkim towarzyszenie, obecność, potrzymanie za rękę, słuchanie, wspólna rozmowa, wspólne milczenie, wspólne spędzanie czasu np. na spacerze, czasem wspólna modlitwa, a niekiedy również czuwanie przy umierającym. To również pomoc (pod opieką wykfalifikowanego pracownika medycznego) w wykonywaniu różnego rodzaju prac pielęgnacyjnych takich jak pomoc w karmieniu i podstawowej pielęgnacji (wykonywaniu porannej i wieczornej toalety, utrzymaniu higieny). Wolontariusz medyczny może również posługiwać w domu chorego pomagając w jego pielęgnacji oraz w codziennych obowiązkach chorego i jego rodziny. Mimo, iż obowiązki wolontariusza zależą od miejsca jego posługi, to jednak wolontariusz zawsze służy tylko pomocą, nigdy nie wykonuje samodzielnie czynności, które wchodzą w zakres czynności wykwalifikowanego personelu medycznego.

Wolontariuszem medycznym może zostać osoba pełnoletnia, jednak ze względu, iż jest to bardzo szczególna forma towarzyszenia drugiej osobie nie każdy będzie się do tego nadawał. Towarzyszenie choremu to najtrudniejsze wyzwanie, przed jakim stanąć może wolontariusz hospicyjny. Opiekuje się osobą, której życie nieuchronnie zmierza do końca. Wspieranie jej wymaga odpowiedniego psychicznego przygotowania, umiejętności rozmowy. Pacjent wielokrotnie zadaje sam sobie i wolontariuszowi najtrudniejsze pytania o sens życia, choroby, często nie umie pogodzić się z sytuacją.

Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie oraz potwierdzenie predyspozycji wolontariusza do tego typu pomocy. Zanim więc podejmiesz się tej wyjątkowej pracy bezpośrednio z chorymi, odbędziesz specjalny kurs przygotowawczy. Nasi wykwalifikowani pracownicy wprowadzą cię w pracę i zagadnienia opieki paliatywnej.

„Czas. To jest coś najcenniejszego, co możemy dać drugiemu człowiekowi”.
Ks. Jan Kaczkowski