zpn2016Już wkrótce na cmentarzach w Żorach i okolicznych miejscowościach będzie można spotkać wolontariuszy Hospicjum im. Jana Pawła II. Młodzi ludzie, a często i całe rodziny, będą zbierać środki pieniężne na funkcjonowanie placówki. Co ważne, każdy może zasilić grono kwestujących!

Kwesta „Zapalmy płomyk nadziei” to największa zbiórka pieniężna prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II” w Żorach. Co roku uczestniczy w niej kilkuset wolontariuszy, którzy ubrani w specjalne kamizelki i identyfikatory zbierają datki na hospicjum. Do akcji chętnie włączają się zarówno młodzi ludzie – uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, ale i całe rodziny gotowe poświęcić swój wolny czas oraz w ten sposób pozyskać fundusze na funkcjonowanie żorskiego hospicjum.

Jak wziąć udział w kweście? Wystarczy zadzwonić pod numer tel. 660 745 844 lub napisać wiadomość e-mail na adres wolontariat@hospicjumzory.pl

Akcja poprowadzona będzie w dniach 29-30 października (godz. 8:00-18:00, cmentarze przy ul. Rybnickiej i na os. Korfantego) oraz 1 listopada, od godziny 8:00 do 18:00, na cmentarzach przy ul. Rybnickiej, na osiedlu Korfantego, a także w Rogoźnej, Rowniu, Osinach i w Baranowicach. Wolontariuszy spotkamy także przy wejściu na cmentarz przy ul. Ks. Klimka.

Spotkania organizacyjne dla chętnych wolontariuszy odbędą się w dniach 25 października (godz. 18:00) i 26 października (godz. 18:00) w auli hospicjum (ul. Promienna 4).

W ubiegłym roku w Kweście Cmentarnej wzięło udział 284 wolontariuszy, którzy zebrali ponad 42 tysiące złotych. Pieniądze zasiliły budżet Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II”, które do tej pory bezpłatną opieką otoczyło ponad 1500 ludzi chorych terminalnie na nowotwory. Są to mieszkańcy całego regionu – nie tylko Żor, ale i Jastrzębia-Zdroju, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Pawłowic, Suszca, Czerwionki-Leszczyn, Świerklan i wielu innych miejscowości.

Obecnie w placówce, która została otwarta w 2010 roku, na oddziale przebywa 15 pacjentów, a około 30 chorymi Stowarzyszenie opiekuje się w ramach hospicjum domowego. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia pokrywa zaledwie 60% kosztów. Pozostałe wydatki Stowarzyszenie musi pokryć z własnych pieniędzy, pochodzących z 1% podatku, kwest czy darowizn. W 2016 roku rozpoczęła się rozbudowa hospicjum. Na nowym oddziale placówki znajdzie się miejsce dla 16 pacjentów.