16 listopada w żorskim hospicjum w ramach IX Kampanii Społecznej ?Hospicjum to też Życie? odbyła się debata na temat komunikacji pomiędzy personelem medycznym, pacjentem i rodziną. W spotkaniu uczestniczyli goście z hospicjów z Cieszyna, Jastrzębia Zdroju, Katowic i Pszczyny, a także duchowni, lekarze, pielęgniarki, wolontariusze oraz inni mieszkańcy naszego miasta. Jeden z prelegentów, ks. Zdzisław Tomziński podkreślił, że niezwykle istotna była również obecność na sali jednej z pacjentek wraz z rodziną.

Swoje referaty na temat komunikacji wygłosili: dr n. med. Grzegorz Słomian, ks. Zdzisław Tomziński oraz mgr Małgorzata Korn, psycholog hospicyjny. Poruszyli wiele kwestii związanych z omawianą problematyką. Zwrócili uwagę na nieunikanie trudnych rozmów z pacjentami przy jednoczesnym uszanowaniu ich możliwości przyjęcia bolesnej prawdy. Każdy z prelegentów przypomniał, że odkładanie rozmowy na temat odchodzenia bliskiej osoby często prowadzi do sytuacji, w której taki dialog nie może już się odbyć, a rodzina pozostaje po śmierci pacjenta z ogromnym żalem, że nie podjęła tego tematu. Osoby wypowiadające się podkreślały, że każdy pacjent jest inny, począwszy od osób, które potrzebują dokładnych informacji na temat swojego stanu, do takich, które nawet przy pogarszającym się stanie zdrowia do końca unikają stanięcia w prawdzie o nieuleczalnej chorobie, co też należy uszanować.

W chwili obecnej debaty odbywają się w kolejnych miastach w Polsce, 25 listopada ta kwestia zostanie poruszona na antenie TVP1. Więcej informacji na temat ogólnopolskiej debaty można znaleźć na stronie www.zdrowarozmowa.pl