Żorskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych ?Hospicjum im. Jana Pawła II? wkracza obecnie w jedenasty rok swojej działalności. W tym czasie otoczyło opieką blisko 1200 osób terminalnie chorych, głównie na nowotwory. Pacjenci pochodzą z całego regionu ? Rybnika, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego, Czerwionki-Leszczyn, Orzesza, Pawłowic, Suszca, Żor i wielu innych miejscowości.

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych ?Hospicjum im. Jana Pawła II? powstało w marcu 2003 roku. Od tego czasu opieką otoczyło już blisko 1200 ludzi chorych, głównie na nowotwory. Są to osoby z miejscowości całego regionu – Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Jastrzębia-Zdroju, Żor, Pawłowic, Suszca, Czerwionki-Leszczyn, Świerklan i wielu innych.

Obecnie w placówce, która została otwarta w 2010 roku, na oddziale przebywa 16 pacjentów, a około 30 chorymi Stowarzyszenie opiekuje się w ramach hospicjum domowego. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia obejmuje jednak leczenie 15 pacjentów na oddziale hospicjum stacjonarnego i 9 w hospicjum domowym.

Żorskie hospicjum wyróżniają na tle regionu doskonałe warunki bytowe i wyszkolona kadra. ? Poziom usług jakie oferujemy jest nieporównywalny, a pacjentów przybywa. Potrzeby mamy ogromne – kontrakt z NFZ pokrywa zaledwie 60% kosztów – podkreśla Dorota Domańska, prezes zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych ?Hospicjum im. Jana Pawła II?. ? Pozostałe wydatki musimy pokryć z własnych pieniędzy, pochodzących z 1% podatku, kwest, darowizn oraz od sponsorów ? dodaje.

Trwa akcja zbierania 1% z podatku przez Hospicjum. ? W zeszłym roku dzięki naszym darczyńcom zebraliśmy ponad 312 tys. złotych, które przeznaczyliśmy na utrzymanie oddziału stacjonarnego, hospicjum domowego oraz opiekę nad dziećmi osieroconymi byłych podopiecznych hospicjum. Gdyby nie te darowizny, nie moglibyśmy pomagać ? zaznacza Dorota Domańska.

Stowarzyszenie w zamian za przekazanie 1% oferuje pomoc z rozliczeniem PIT. W zeszłym roku z tej możliwości skorzystało ponad 1000 osób. Dokumenty do rozliczenia przyjmowane są w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych ?Hospicjum im. Jana Pawła II? przy ulicy Promiennej 4 w Żorach, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 ? 17:00 oraz w soboty od godz. 8:00 do 12:00. Można również samodzielnie rozliczyć swoje dochody za pomocą darmowego programu do pobrania ze strony internetowej placówki.

1procent_2012