Minęły trzy lata, odkąd na oddział naszego hospicjum przyjęto pierwszych pacjentów. O swoim pobycie w placówce mówią podopieczni, a o pracy z nimi rozmawiają pracownicy medyczni i wolontariusze. Zobacz niezwykły reportaż przedstawiający działalność Hospicjum im. Jana Pawła II.

Obecnie w placówce, która została otwarta w 2010 roku, na oddziale przebywa 15 pacjentów, a około 30 chorymi opiekujemy się w ramach hospicjum domowego.

– Staramy się prowadzić wszystko w taki sposób, by pacjenci czuli się tutaj jak w domu – mówi dr Grzegorz Słomian, kierownik medyczny placówki. Pacjenci mogą korzystać z kolorowej świetlicy, gdzie oprócz telewizora stoi duże akwarium, a na regałach znajdują się książki. Korytarze hospicjum pełne są również portretów podopiecznych, które wykonuje jeden z lekarzy.

Słowo hospicjum nie zawsze wywołuje w ludziach pozytywne skojarzenia. – Tutaj na miejscu okazuje się, że jednak nie taki diabeł straszny – przyznaje Małgorzata Korn, psycholog. – Ludzie spotykają tutaj coś takiego, czego wcześniej w ogóle nie brali pod uwagę – dodaje. Pacjenci często przyznają, że żałują, że trafili do hospicjum tak późno i cieszą się z uwagi im poświęconej. Na pomoc psychologa mogą również liczyć rodziny osób chorych, nie tylko w okresie choroby, ale i w czasie trwania żałoby.

Zobacz niezwykły reportaż przedstawiający działalność oraz podsumowujący dziesięciolecie istnienia Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II”.