27 maja 2011 roku, w geście solidarności z podopiecznymi Hospicjum im. Jana Pawła II, na ulice Żor wyruszył kolorowy orszak dzieci i młodzieży z żorskich przedszkoli i szkół wraz z przedstawicielami władz miasta. ?Marsz Nadziei?, który rozpoczął się przed budynkiem nowopowstałego Hospicjum Stacjonarnego na ulicy Promiennej, był zwieńczeniem całorocznych akcji charytatywnych oraz działań medialnych i edukacyjnych prowadzonych na rzecz terminalnie chorych, w ramach ogólnopolskiego programu ?Pola Nadziei?.

Symbolem tego programu jest żonkil-kwiat nadziei na godne życie do końca. Jesienią 2010 roku przed trzydziestoma placówkami oświatowymi, z całego regionu zasadzono 15 tysięcy cebulek żonkili. Podczas podsumowania VIII już edycji programu, w parku ?Cegielnia? uczestnicy marszu poznali laureatów konkursu ogłoszonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na prezentację multimedialną pod tytułem ?Moje szkolne Pola Nadziei? . Wysłuchali również krótkiego programu artystycznego przygotowanego przez Mażoretki oraz Gimnazjum nr 4 i uczniów Szkoły Podstawowej nr 17 w Żorach. ?Marsz Nadziei? jest wielkim wyrazem solidarności z chorymi oraz manifestacją tego, że o nich pamiętamy, troszczymy się o nich i nie zostawiamy ich samych sobie.

Izabela Staniec