„Pola Nadziei” to kampania, której symbolem jest żonkil
– żółty kwiat nadziei, który jest wyrazem solidarności z chorymi na raka.

Kampania „Pola Nadziei” odbywa się każdego roku w dwóch częściach: jesienią sadzimy cebulki żonkili – to one właśnie tworzą Pola Nadziei, a wiosną, gdy zaczynają kwitnąć, rozpoczyna się druga część akcji, która obejmuje m.in. kwesty na rzecz osób chorych na raka, koncerty charytatywne. Przez cały rok organizujemy zaś akcje medialne i edukacyjne.

Pomysł zasadzenia żonkilowych „Pól Nadziei” narodził się w Edynburgu wśród członków brytyjskiej organizacji Maria Curie Cancer Care. W Polsce został on zainicjowany w 1997 roku przez krakowskie Hospicjum św. Łazarza, z czasem do akcji włączyły się inne hospicja – w tym również Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II” w Żorach.

Żonkilowe pola mają przypomnieć, że życie ziemskie tych chorych – choć już krótkie – jest życiem w pełni, tak jak każdego innego. To nadzieja, że zarówno chorzy, jak i my, potrafimy to dostrzec i zrozumieć. Nadzieja na to, że w tych trudnych chwilach życia chorzy nie będą sami. Taki jest cel przyświecający powstającym na całym świecie hospicjom. Dostrzec wartość życia ludzkiego w każdym, szczególnie w chorych zbliżających się do kresu swych dni.

Poznaj bliżej nasze Hospicjum

Opieka w Hospicjum

Jak możesz nam pomóc?